Залучення страхової компанії до відшкодування шкоди за пошкодження транспортного засобу при ДТП

strahovka2Після пошкодження транспортних засобів в результаті ДТП частіше за все потерпіла сторона вимушена звертатися до суду для відшкодування спричинених їй збитків, так як ні страхова компанія, ні винуватець ДТП, як правило, добровільно дуже рідко відшкодовують спричинену шкоду.

В той же час, досить часто потерпіла сторона подає позов до суду саме до винуватця ДТП, а не до страхової компанії.

Необхідно зазначити, що така практика не відповідає вимогам чинного законодавства України та судовій практиці.

Так, зокрема, відповідно до п. 22.1. ст.22 закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у  разі  настання страхового випадку страховик у межах страхових  сум,  зазначених  у  страховому  полісі,  відшкодовує у встановленому   цим   Законом  порядку  оцінену  шкоду,  заподіяну внаслідок  дорожньо-транспортної  пригоди  життю,  здоров’ю, майну третьої особи.

В той же час, згідно з ст.1194 Цивільного кодексу України особа,  яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової  виплати  (страхового  відшкодування) для  повного відшкодування завданої нею шкоди зобов’язана сплатити потерпілому різницю  між  фактичним  розміром  шкоди  і  страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

Таким чином, винуватець ДТП повинен сплатити лише різницю між фактичним розміром шкоди та страховою виплатою (страховим відшкодуванням), а не повну суму спричиненої шкоди.

Відповідно до судової практики (п.16 Постанови Пленум Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №4 від 01.03.2013 «Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки») непред’явлення вимог до страховика за наявності підстав для стягнення завданої шкоди саме зі страховика є підставою для відмови в позові до завдавача шкоди у відповідному розмірі.

Таким чином, потерпіла особа, якій спричинено матеріальну шкоду в результаті пошкодження транспортного засобу при ДТП повинна звертатися до страхової компанії, або подавати до неї позов, в іншому разі суд повинен відмовити у позовних вимогах не забезпечених страховим полісом до винуватця ДТП.

Звертаю Вашу увагу на те, що у даній статті вказані лише загальні відомості про порядок відшкодування матеріальних збитків в результаті пошкодження транспортних засобів при ДТП, тому в кожному конкретному випадку для досягнення оптимального результату рекомендую запросити адвокат для надання правової допомоги.

«Телефонуйте, – і ми завжди домовимось!»

Інші статті розділу:

Також дивіться додаткову інформацію про участь автоадвоката у кримінальному, адміністративному та цивільному процесах у розділі «СТАТТІ».